III. medzinárodná výstava fotografií

V historických priestoroch Zámku v Topoľčiankach sa dňa 30. apríla 2012 uskutočnilo otvorenie III. ročníka medzinárodnej fotografickej výstavy FoTOP – fotoklubu Topoľčianky a družobného klubu fotografov z mesta Litoměřice. Vernisáž výstavy slávnostne otvoril Mgr. Michal Sládek, privítal vzácnych hostí, pracovníkov Krajského osvetového strediska v Nitre Mgr. Janu Ondruškovú, Mgr. Zdenku Smrečkovú, priateľov z Českej republiky, starostu obce Topoľčianky Juraja Mesku a všetkých návštevníkov výstavy.

Tretia expozícia výstavy je pokračovaním úspešnej činnosti fotoklubu. Za uplynulé obdobie sa uskutočnila autorská výstava fotografií Pavla Čepčeka.  Ďalšou, nemenej významnou, akciou bola výstava  víťazných fotografií z fotosúťaže Les a jeho život, ktorá sa uskutočnila pri príležitosti 90. výročia vzniku štátnej správy lesov Topoľčianky.  S partnerom KOS  Nitra fotklub FoTOP zorganizoval v historických priestoroch Zámku Topoľčianky regionálne kolo najvýznamnejšej fotografickej súťaže amatérskych fotografov na Slovensku AMFO 2012. Fotoklub sa v minulom roku úspešne prezentoval fotografickými prácami svojich členov v Litoměřiciach na výstave v Divadle Karla Hynka Máchu a v priestoroch nemocnice.

K návštevníkom výstavy sa prihovorili: Mgr. Peter Hermann, zástupca fotografov z Litoměříc, Juraj Mesko a Ing. Radimír Siklienka, predseda FoTOP Topoľčianky. Na výstave boli odovzdané ceny autorom víťazných fotografií zo súťaže TOP FoTOP na tému Portrét, Vladimírovi Bošanskému, Ľubomírovi Karšaiovi a Pavlovi Čepčekovi. Ceny odovzdal Ivan Klučiar, sponzor tohto kola.

Zahraniční autori fotografií sa v tomto roku predstavili pestrým výberom tvorby na rôzne témy. Mgr. Peter Hermann kolekciou fotografií Pamět dřeva, Jarmila Kacarová na tému Nalezená zátiší, Karel Pech Českým středohořím,  Jozef Rotter predstavuje Věže a vížky nejen z výšky a Miroslav Zimmer s fotografiami pod názvom Městem a přírodou. Tematické zameranie domácich fotografov bolo na voľnú tému, aj keď dominovali snímky z prírody a krajiny. Vysokou kvalitou fotografickej tvorby sa predstavili: Vladimír Bošanský, Miloš Brandt, Pavol Čepček, Monika Gduľová, Milan Horváth, Richard Horný, Ivan Klučiar, Pavel Kováč, Andrej Mauréry, Marián Mokráň, Veronika Mokráňová, Táňa Orolínová, Radimír Siklienka, Radimír Siklienka ml., Richard Sládek, Jozef Šabo a Norbert Švec.

Medzinárodnú výstavu FoTOP podporil Obecný úrad Topoľčianky, Hotel Zámok Topoľčianky, Nitriansky samosprávny kraj, Krajské osvetové stredisko v Nitre, Občianske združenie INVENIO a ďalší partneri a sponzori.

V kupolovej sále Zámku sa v kultúrnom  programe výstavy predstavilo komorné duo Mertz Guitar Dou v podaní Karola Kompasa – akustická gitara a Barbory Kolářovej – priečna flauta.

Výstava potrvá do 6. mája 2012.

Text a foto: Anton Kaiser

Related Images:

Môže sa Vám ešte páčiť...

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x