Muráň

Muránska planina vo mne vyvoláva predstavu lykovca muránskeho, endemitu Muránskej planiny. S týmto kríčkom sme sa však na našom fotopáckom výjazde na spomínanú lokalitu nestretli. Zato sme však navštívili niekoľko historických pamiatok. Tými prvými boli Koburgovský kaštieľ a budova bývalej evanjelickej školy v Jelšave. Kaštieľ teraz opravujú viac menej svojpomocne z dobrovolných príspevkov návštevníkov. Aj FoTOP prispel na jeho opravu sumou 30€.
Potom sme si zašli ku Slavošovskému tunelu a Koprášskemu viaduktu. Ako som sa dočítal na internete, tunel sa začal stavať v r. 1941 a
posledné práce sa dokončili v r. 1949. Ale to už tunel stratil opodstatnenie. Mal byť totiž spojkou po tom, ako časť Gemera po Viedenskej arbitráži pripadla Maďarsku a niektoré územia sa ocitli odrezané od Slovenska.
Neďaleko od Magnezitoviec je Koprášsky viadukt, na ktorom práve cvičil
svoje zručnosti akýsi horolezec, povzbudzovaný miestnymi zvedavcami.
Na lúčke s mostom v pozadí si štastná dvojica zvečňovala začiatok
svojej spoločnej cesty životom.
Hoci sme sa podľa záujmu rozdelili do viacerých skupín, členovia
každej skupiny navštívili zrúcaninu Muránskeho hradu.
Pri návrate domov sme sa zastavili v reštaurácii Flipper, kde som si
samozrejme dal Flipperove oči, a pri Rozprávkovej chalúpke, kde sme
si urobili spoločnú fotografiu.
Aj večery, strávené na chatke boli príležitosťou na priateľské posedenie s výmenou skúseností. Na moje milé prekvapenie mi predseda klubu Rado Siklienka v mene všetkých členov  zaželal k mojim osemdesiatym narodeninám veľa dobrých fotografií a pevné zdravie a venoval mi knihy o prírode a fotografických technikách s venovaním a podpismi členov nášho Klubu.

Srdečná vďaka, priatelia.

Related Images:

Môže sa Vám ešte páčiť...