Vernisáž AMFO 2013

IMG_5668Rok ubehol a je tu ďalší ročník našej najstaršej a myslím, že aj najprestížnejšej súťaže amatérskej fotografie. Tohto roku sa na regionálnom kole AMFO v Nitre zúčastnilo 81 autorov, so zaslaných prác porota vybrala 305 záberov. Vernisáž sa konala v Galérii Mlyny v Nitre, čo určite prispelo k zviditeľneniu súťaže a vystavujúcich autorov. Odborná porota konštatovala, že úroveň prác sa v porovnaní s minulými ročníkmi zvýšila a to nielen čo sa týka počtu zúčastnených autorov, ale hlavne celkovej kvality zaslaných prác.

Čo je zvlášť potešiteľné, fotografi nášho fotoklubu v súťaži čestne obstáli. Práce všetkých našich členov postúpili do vyššieho kola. Začnem azda tým najmladším. V skupine C – autori do 16 rokov – farebná fotografia získal cenu Radimír Siklienka mladší za zábery v Rannej hmle a Kelly. Zaujímavé je, že v ten hmlistý deň, keď záber vznikol, sa mladému autorovi vlastne ani nechcelo vystrčiť nos do nepriaznivého počasia. Našťastie premohol sa a tak sme neprišli o kvalitné fotografie a výrazné umiestnenie. V skupine A – autori nad 21 rokov – čiernobiela fotografia získali čestné uznanie Paľo Čepček za fotografie Na hrade, V starom meste a Kreslá a Tánička Orolínová za Tajomnú tvár. Paľove práce a jeho štýl sú nám všetkým známe. Vyznačujú sa výnimočnou nápaditosťou a doslova profesiopnálnou kvalitou. Táničkin záber Tajomná tvár nás zaujal už na našej miestnej výstave, ktorá sa konala pri príležitosti Mesiaca fotografie. V A skupine nad 21 rokov – farebná fotografia získal cenu Radimír Siklienka starší. V jeho prácach sa spája vysoká profesionalita so vzácnou pohotovosťou. Rado má proste na zvieratká oko. Ocenené boli jeho zábery Kolibrík, Sojky a Stehlík. V tejto kategórii postúpili aj Monika Gduľová s fotografiami Keď niečo končí a Divý mak a Pavel Kováč zábermi List a holubica a Jarné slnko.

Prínosom pre AMFO by bolo, keby sa v budúcnosti osamostatnila kategória reportážnej fotografie, ako sa o tom hovorilo už na predchádzajúcom ročníku, lebo, ľudovo povedané, ťažko je hodnotiť hrušky s jablkami. Naviac, tým by sa zvýšil počet oceňovaných autorov, čo by podľa mňa prispelo k zvýšeniu popularity tejto súťaže.

Na záver chcem všetkým našim autorom zablahoželať a popriať veľa ďalších úspechov v ich práci so „zázračnou skrinkou“. Teším sa na ďalšiu spoluprácu.

Teraz nás čaká príprava už tradičnej medzinárodnej výstavy v Zámku v Topoľčiankach. Tak dovidenia pri ďalších stretnutiach.

Výstavu z regionálneho kola AMFO 2013 si môžete pozrieť v Galérii Mlyny v Nitre do 12. apríla 2013.

Text: P. Kováč

Related Images:

Môže sa Vám ešte páčiť...

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x