Vydarený workshop so sokoliarom

workshop_2013 (28)Aj keď sú letné prázdniny, fotopriaznivci a amatérski fotografi z fotoklubu FoTOP Topoľčianky nezaháľajú a ;zorganizovali workshop so sokoliarom a jeho dravcami. Aj keď na druhý pokus (prvý termín pršalo), ale podaril sa.

Stretli sme sa o 13.00 hod pred hotelom v Topoľčiankach v piatok na Cyrila a Metoda. Slnko pripekalo a vyzbrojení repelentami, vodou,  jedlom a samozrejme fotovýbavou sme sa rozložili na lúke za Topoľčiankami. Nachystané už boli pníky a samozrejme dravce s ich ochotným majiteľom.

Najskôr sme si prezreli aký materiál máme k dispozícii. Sokoliar dravce vyberal z debničiek jedného po druhom ako kúzelník. Najviac hluku išlo z bedne do ktorej kopal čierny krkavec, ktorý nás neskôr pár krát vystrašil svojou nezvyčajnou prítulnosťou a prívetivosťou. Okúsila som to aj ja, keď dva krát pristál pri mne tak blízko, priam na ďobnutie od mojich nôh a rúk.

Pokúsili sme sa fotiť sokola v letku, ale málokomu sa to podarilo, lebo lietal rýchlo ako stíhačka. Sovy na slnku žmurkali a veľmi sa im lietať nechcelo. Našťastie boli dosť pomalé, aby vznikli pekné zábery v letku. Sova lesná konečne po dlhom prehováraní a lákaní na čerstvé žlté kuriatko vzlietla a bolo zrazu počuť cvak, cvak, cvak… niekto sa tešil, niekto nestihol…. preverila sa znalosť techniky a zručnosti s foťákom. Kto nezvládol fotky letiacich dravcov, vychutnal si aspoň statické portrétne zábery krásne pózujúcich vtákov. Sovám žiarili okále ako LED lampy, dravce ukazovali svoje pazúry a zahnuté zobáky. Každý si hádam prišiel na svoje. Mali sme možnosť skúsiť objektívy, ktoré vo svojom repertoári nemáme a ja som mala dočinenia s kanónom s 500mm, ktorý na moje prekvapenie nacvakal najkrajšie zábery za letu. Počasie nám prialo, stihli sme prehliadku, aj náletové fotky. Ťažko by sa nám bolo lúčiť sa, tak to zariadila príroda, strhla sa búrka a lejak, len čo sme stihli pobaliť techniku a nasadnúť do áut.

Len tak ďalej FoTOP – áci a želám viac takýchto vydarených akcií. Som zvedavá koľkí budú na najbližšej výstave prezentovať fotky z tohto workshopu 🙂

text a foto: Monika

Related Images:

Môže sa Vám ešte páčiť...

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x